Soru Cevap Sayfası

Merhaba arkadaşlar bu sayfada web teknolojileri ve dijital medya kapsamında aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalışacağım.


Soru uzunluğu max 140 karakterdir.  

Benim bir sitem var recaptcha hatası alıyorum kayıt forumunda recaptcha kaldırmak istiyorum nasıl yapabilirim?

7. Kasım 2018

Sitenizde kullandığınız hazır bir script var mı? (WordPress, Joomla vb.) Varsa google kısa bir arama yaparak doğrulama adımı nasıl kaldıraçağınızı bulabilirsiniz. Eğer Backend tarafını kendiniz yazdıysanız, işin daha kolay eklediğiniz form elemanını kaldırın ve formu işleyen dosyadan ilgili adımı atlayın.


Hocam merhaba, reCAPTCHA ‘yı sitem için uygulamaya çalıştım ama başarılı olamadım bir türlü. Bu konuda yardım edermisiniz ?

10. Mart 2016

Sanırım ReCaptcha’nın nasıl kullanıldığını yazdığım reCAPTCHA Kullanımı adlı yazımı okumuşsundur. Eğer okumadıysan linkteki yazıda anlatımı mevcut eğer okuduysan ve sorun yaşıyorsan makale sayfasının altından yorum olarak takıldığın yeri belirtirsen yardımcı olurum.

 


Ömer bey, photoshop da yazinin icine fotograf eklemenin kisa yolu nedir? Tesekkurler.

11. Şubat 2016

Maskelenecek layer (katman) seçili iken alt+ctrl+G tuş kombinasyonu kullanabilirsiniz. Fakat ben bu kısayolu kullanmak yerine, Alt tuşu basılı iken (MacOs alt yerine Option tuşu) iki layer (katman) arasına tıklıyorum.

Aşağıdaki görsel alt tuşu basılı iken maskelemek istediğiniz layerların (katmanlar) arasına mouse (fare) ile geldiğinizde görseldeki ikon gözükür.
clipping-mask

Yaptığınız işlemi geri almak için yine Alt tuşu basılı iken (MacOs için Option) iki layer arasına tıklamanız yeterli oalcaktır.


Merhaba Ömer ağbey, benim de bir sorum olacaktı. Bir insan aynı anda iki bisiklet sürebilir mi? Denemek istiyorum korkuyorum.

4. Şubat 2016

Sevgili okurum (Elif) bir insanın aynı anda iki bisiklet sürmesi denge ve fiziksel olarak yapılması son derece güçtür. Fakat buna rağmen bunu denemiş biri olarak yaklaşık 3 km sonunda bir aydınlatma direği ile kardeş olmam sonucu kırık bir kaburga ile son bulmuştur. Sonuç olarak mümkün olduğu tartışılsa bile sağlık açısından tehlikeli bir harekettir.


Hocam selamlar, nasılsınız? Ne olacak bu memleketin hali. Cevap vermeseniz de olur. Sevgiyle

4. Şubat 2016

Memleketin halinden maalesef bende memnun değilim. İnsanlara doğruları göstermekten ve direnmekten başka yapabileceğimiz pek birşey yok sanırım. Memleket güzelde yönetime geçen nedense değişiyor.

Memleketin Hali

Not: Sorular Web Teknolojileri ve Dijital Medya konusunda olursa iyi olur. Gerçi olmasa da olur…