CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır?

css nedir

CSS Nedir?

CSS Cascading Style Sheets kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfalarıdır. Anlayabileceğimiz bir dille Biçimlendirme Sayfası diyebiliriz. CSS kısaltması aynı zamanda bu dosya formatının soyadını oluşturur. Örnek vermek gerekirse stil.css bir css dosyasıdır.

CSS Nerelerde Kullanılır?

CSS HTML ve XML dosyalarını biçimlendirmek üzere kullanılır. Bu sebeple tabi ki web sitelerini düzenleme ve biçimlendirme konusunda tam bir standart olmuştur.

CSS’nin Tarihçesi

CSS W3C tarafından 1997 yılında geliştirilmiştir. Geliştirildiği tarihten itibiren hızla popüler olan dil 2000 yıllarına gelindiğinde bir standart halini almış ve çoğu tarayıcı tarafından desteklenmeye başlanmıştır. Şu ana kadar CSS1, CSS2, CSS2.1 ve CSS3 olarak üç versiyondan geçmiş ve son haliyle son derece kaliteli bir biçimlendirme formatına dönüşmüştür.

Örnek CSS Kodu

Css kodunun yazılması ve okunması oldukça basit ve sadedir. Bana göre css kodunun yapısını ve işleyişini anlamak onu öğrenmenin yarısıdır.

Örnek Kod:

div{
    width:250px; 
    height:250px; 
    font-size: 15px;
}

Yukarıdaki kod div nesnelerinin hepsini seçer ve yüksekliği 250px genişliği 250px yazı karakter boyutunu ise 15px olarak biçimlendirir.

CSS kodunun en temel yapısı budur. Burada div kelimesi tüm div nesnelerinin seçileceğini söyler. Sonrasında gelen { } süslü parantezler arasında kalanlar ise seçilen nesnelere hangi biçimlendirmelerin uygulanacağını belirtir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir