Sigarayı Nasıl Bıraktım? Kişisel Deneyim

Sigarayı bırakma yolları

Bu makaleyi yazalı tam 4 yıl olmuş ve hala sigara içmiyorum.

Düzenleme 9 Şubat 2020;

Sigarayı nasıl bıraktığımı anlattığım bu yazı tamamen kişisel deneyimlerimin derlemesidir. Tıbbı ve bilimsel bir dayanağı yoktur.

Tam 15 yıllık sigara tiryakisi idim. Son 3 yılda 2 kez denediğim ve bir kez tekrar başladığım sigarayı sonunda bıraktım.

Çevremde bulunan sigara içen herkes, “Nasıl bıraktın bana da söyle ben de bırakayım” sözleri üzerine bu yazıyı yazmayı uygun gördüm sadece çevremde sigara içenler değil herkese bir öneri listesi olsun.

Kendinize inanın

İlk bu madde olmalı sanırım en güçlü motivasyon inanmak. Sigarayı bırakabileceğinize ve artık onsuz bir hayat sürebileceğinize  tüm benliğinizle inanın. Öylesine inanın ki adınız Ahmet veya Ayşe olduğuna inandığınız kadar inanın. (Tam olarak şuursuzca inanın) bu sizin en büyük motive kaynağınız olacaktır.

Aldığınız bu kararı paylaşın

Çevrenizdekilere aldığınız bu karadan bahsedin ve konu hakkında kısa bir konuşma yapın. Bu davranış size yaptığınızın önemli bir görev olduğunu hatırlatacak ve bu önemli görevi tamamlama isteği oluşturacaktır.

Değer verdiğiniz birine söz verin

Yakınlarınızdan birini seçin ve ona bir daha sigara içmeyeceğine dair söz verin. Seçtiğiniz kişi; sizin için önemli, sık görüştüğünüz, sözünüzü tutmak zorunda olacağınız ve üzülmesini istemediğiniz biri olmalı (Anne, Baba, Eş veya Kardeş) Ben Eşimi seçtim.

Rahat olun ve bir tarih seçin

Sigarayı bırakmadan önce bir tarih belirleyin. Kendinizi buna hazırlayın.
O gün geldiğinde heyecanlanmayın rahat olun. Unutmamalısınız ki gergin bir süreç sizi bekliyor.

Sigaranın yerine koyacak bir şey bulun

Sigara içmediğiniz süre içinde sigaranın yerine oyalanacak sigarayı unutmanızı sağlayacak bir araç edinin. (Gıda dahil) Şöyle düşünün uzun süren bir ilişkiniz var 10 yıl diyelim istemediğiniz bir nedenden dolayı son buldu geçireceğiniz ilk 3 ayı bir düşünün. Zor olacaktır, insan alışkanlıklarını zor terk eder. Ama siz hayatınızda olanı çıkarmak yerine onu başka birşey ile değiştirseniz emin olun daha az zorlanırsınız. Ben sigarasızlığın yarattığı boşluğu sakız ve bisiklet ile doldurdum.

Sigarayı basitleştirin

Sigaranın hayatınızda ki rolünü olabildiğince basite indirin. Sigarayı tabiri caizse aciz ve ucuz bir nesne olarak görün. Hayatınızı şekillendirmesine sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Bu duruma olabildiğince göğüs gerin.

Kriz yönetimi

Bu gerçekten önemli, çünkü şunu baştan bi kenara not alın en uzun sigara içme isteği 5 dakika sürecek. Bu gerçeği kendinize hatırlatın ve telkin edin.

Maddi Sebepler

Maddi unsur sizi iyi motive eder. Mal canın yongasıdır. Derler ya doğrudur. Sigaraya harcamadığınız parayı çatır çatır yiyin. Ve bir daha sigaraya para harcamayacağınız gerçeğini kendinize hatırlatın.

Yapmamanız gerekenler

2 gün, 1 ay veya 2 yıl sonra sakın rehavete kapılıp ben zaten istediğim zaman bırakabiliyorum deyip tekrar başlamayın. Bu iradenizin güçlü olduğunu değil sigarayı bırakamadığınızı gösterir.

Azaltarak bırakmayı denemeyin. Bence azaltarak sigara bırakılmaz. o yaptığınız sadece sigarayı azaltmaktır. Bu gerçeği kabul edin.

Belli bir süre sonra; arkadaş ikramı, ortam gerekliliği gibi nedenlerle arada bir iki tane yakmayın. İradeniz güçlü değilse tekrar başlamanız için milad olur.

Sigara yerine nargile içmeyin. Çünkü bir süre sonra nargile bağımlısı olduğunuzu görürsünüz.

Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız ciddi bir adım atmışsınız demektir. Sizi biraz daha motive etmek için belgesel tadında iki kısa video

https://www.youtube.com/watch?v=dGPQhqje9OE

https://www.youtube.com/watch?v=7xdpgxmv41c

Sağlıcakla…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir