Web Tasarımı Trendleri (2016)

Web Tasarımı

2015 Yılının şu son ayında geride bıraktığımız bir yıl içinde web tasarımı sektöründe yapılan işlere bakarak yeni yılın trendleri hakkında bazı tahminler yürütmek mümkün.

Responsive Web Tasarımı (Kısaca RWD Cihaza duyarlı web sitesi diyebiliriz.) 2015 yılında web tasarımı sektörüne iyice yerleşti. Neredeyse bütün işler bu özelliğe sahip hazırlandı. 2016 Yılında tahminim web sitelerinin mobile görünümleri daha fazla özelliğe sahip olacak.

1. Grid Kullanımına Yeni Yaklaşım

Grid kullanımı konusunda,  Curious Space nefis bir örnek bence düzenli grid yapısını dağıtarak dağınık ama anlaşılır bir dizilim oluşturulmuş.

Birbirinin üzerine dizilmiş fotoğraflar ve linkler fare ile üzerine gelindiklerinde en üste çıkarak kolay bir kullanım sağlamış.

Curious Space

Ayrıca firma logosunun gelişi güzel dağıtılmış, ama fare ile sayfayı aşağı kaydırdığınızda yer şey yerli yerine geliyor çok akıllıca bir detay.

2. Web Sitesine Özel İllüstrasyonlar

2016 yılında öne çıkacak bir başka Web Tasarımı öğesi de tabi ki illüstrasyonlar. Fakat bu konuya bakış açısı yavaş yavaş değişiyor. Artık web sitelerinde hazır çizimlerden ziyade sitenin içeriğini anlatan hikayeler çizilerek çizgi roman tadında web siteleri çıkıyor ortaya buna en güzel örnekler;

The Tuck Effect
The-Tuck-Effect

Dconstruct
dconstruct

iceandsky
education.iceandsky

3. Kaliteli Fontlar

Web tasarımı denildiğinde doğru font seçimi önemlidir. Font konusunda tasarımcılara verdiği destek ile Google ilk sırada gelir. Google Fonts gibi bir servisi ücretsiz olarak kullanıma açmış ve tutarlılığını kanıtlamıştır.

2016  yılında yine google fonts en çok kullanılan servis olacaktır diye düşünüyorum.

google-fonts

4. Cinemagraph

Cinemagraph videonun aksine boyutu videoya kıyasla son derece küçük animasyonlu bir gif dosyasıdır. Çalışma prensibi video dosyasının belli bir bölgesi dışında kalan alanlar dondurularak geri kalan kısımın gif olarak oynatılmasından oluşur. Kullanılabilirliği, sürekli tekrarı ve boyutundan dolayı 2016 için de vazgeçilmez bir tasarım trendi olacaktır.

Güzel örneklerin bulunduğu bir site

Cinemagraphs
cinemagraph

5. Hikayesel Web Siteleri

Belli bir hikayeye odaklanan ve ziyaretçiyi hemen hikayenin içine alan Web tasarımlarıdır.

Dezavantajı; Sitenin zemininde sürekli bir video oynadığı için ziyaretçi düşük bant bağlantıya sahipse siteyi terk eder.

Bu konuda belkide en başarılı yapım Nike Women markasının Geç Kendini çalışmasıdır. Sitede bir kadının sabah uyandığında yapacaklarını ziyaretçiye bırakır. Ziyaretçi Kondisyon, Koşu veya yoga seçeneklerinden birini seçerek güne başlar. Aktivite yapılırken Nike’a ait ne varsa “Kombini İncele” butonu ile ürünlere ulaşılabiliniyor.

nike

6. Yarı Flat Tasarımlar

Windows’un Metro adıyla başlattığı flat tasarımlar çığ gibi büyüdü ve tabiri caizse tasarım dünyasını istila etti. Web Tasarımı da bu etkiden nasibini aldı ve 2-3 yılda bu özelliği taşıyan binlerce site tasarlandı.

Fakat son zamanlar da yarı flat tasarım kavramı duyulmaya başlandı. Android ve Apple bültenlerinde ve arayüzlerin de kullanmaya başladı bu yeni tarzı, flat tasarıma ince gölgeler, yarı saydam butonlar ve iyi düşünülmüş animasyon geçişleri kullanılmaya başlandı, buda yarı flat kavramını doğurdu. 2016 da web tasarımı konusunda flat tasarımın yerini yarı flat tasarımlar alacak diye düşünüyorum.

Yarı flat konusunda en güzel örnek başından beri kuşkusuz Google Material Design
google-material

7. Parallax

Parallax en basit şekli ile bir kaydırma efektidir.

Bu efekt fare ile sayfa da aşağı indikçe sayfa da bulunan nesneler yer değiştirerek bir kompozisyon oluştururlar. Bu web tasarımı olgusu kuşkusuz 2016 da çok kullanılacak.

İşte birkaç güzel örnek

boy-coy
boy-coy

Life of Pipi


Bakalım 2016’da Web tasarımları nasıl şekillenecek.

İyi okumalar sağlıcakla kalın…

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir